14 אתרי תמונות חינם ללא זכויות יוצרים

14 אתרים מעולים להורדת תמונות בחינם למשווקים ומעצבים

בפוסט הזה אראה לכם איפה ניתן למצוא תמונות להורדה בחינם ללא זכויות יוצרים בשביל הפרוייקטים שלכם.
אך לפני זה, בואו נדבר קצת על חשיבות התמונות באינטרנט היום: מאז ומתמיד אמרו לנו שתמונה שווה אלף מילים.
אך בעידן המדיה החברתית, תמונה טובה שווה גם אלף לייקים, שיתופים וציוצים.

כל מי שעוסק בשיווק דיגיטלי צריך לדעת ששימוש בתוכן ויזואלי איכותי הוא קריטי לקידום התוכן שלו, בין אם זה מאמר באתר חדשות או מודעה בפייסבוק. ברשת עמוסה במסרים, תמונה טובה היא זו שתמשוך אנשים לקרוא את הכותרת וללחוץ על הלינק.

בכתבה שלי על בניית הפוסט המושלם בפייסבוק ציטטתי מחקרים שהראו כי תמונות הן התוכן הכי נצפה והכי משותף במדיה חברתית. זו גם צורת התוכן הפופולארית ביותר. כל זה ברור, אבל משיטוט ברשת ראיתי שיש 2 סוגיות חשובות שעדיין מעסיקות משווקי דיגיטל רבים בנושא תמונות ברשת:

1. זכויות יוצרים על תמונות – באילו תמונות מותר להשתמש במדיה חברתית ובלוגים מבלי לעבור על החוק ?
2. מקורות איכותיים של תמונות – איפה מוצאים תמונות יפות להורדה בחינם ?

בפוסט הזה רציתי להבהיר ולתת פתרון ברור ופשוט לסוגיות הללו, בשביל למנוע הסתבכויות מיותרות ולחסוך לכם כמה שעות שאני כבר השקעתי בחיפוש אחר אתרים מעולים עם תמונות להורדה בחינם 🙂

מי שכבר מכיר את תחום זכויות היוצרים ברשת, יכול לדלג ישר לרשימת אתרי התמונות שאספתי

הסבר קצר ופשוט על זכויות יוצרים בתמונות:

כלל אצבע: תמונה שלא צילמתם, יצרתם או קניתם, יש להניח כי היא מוגנת בזכויות יוצרים אלא אם בפירוש נאמר אחרת באתר. הגנה זו מאפשרת לצלם/יוצר את הזכות הבלעדית להשתמש בתמונה או לערוך אותה. ולכן, תמונה שתמצאו בגוגל היא ברב הסיכויים מוגנת בזכויות יוצרים.

מה זה אומר בפועל? שימוש בתמונה כזו למטרות עסקיות (למשל: יצירת מודעה, שימוש בעמוד עסקי בפייסבוק, שימוש באתר/בלוג עסקי) מהווה הפרה של החוק ויכולה לגרור תביעה משפטית מצד יוצר התמונה.

אפשר לראות שהרבה אנשים משתמשים בתמונות בניגוד לחוק ברשת, אבל זה לא הופך את זה לבסדר.
במידה ומישהו ירצה לתבוע אתכם, יהיה קל מאוד לראות של מי התמונה המקורית ולאתר את התמונה שלכם (גם אם תערכו אותה) ע”י החתימה הדיגיטלית שלה. תביעות כאלו הן לא דבר שכיח, אבל עדיף פשוט להמנע מזה.

בשביל לגשר על בעיות כאלו, נולד ארגון בשם Creative Commons, דרכו יוצרים וצלמים יכולים להגדיר ספקטרום רחב של סוגי רשיונות שימוש כדי להגן על היצירה שלהם. המשותף לרוב הרשיונות הוא, שהם מחייבים מתן קרדיט ליוצר המקורי.

יש יותר מ200 מליון תמונות תחת רשיונות קריאטיב קומונס באינטרנט, אך יותר מ90% מהמשתמשים בהם לא נותנים את הקרדיט הראוי ליוצר, לכן אציג בקצרה את סוגי הרשיונות העיקריים ואיך צריך לתת קרדיט:

סוגי הרשיונות:

להלן סוגי הרשיונות מסודרים מהמחמיר פחות למחמיר ביותר. בכל אתר שמכיל תמונות קריאטיב קומונס, תמצאו את הסמלים האלו:

תמונות להורדה בחינם - סוגי רשיונות קריאטיב קומונס

הרשיון הכי פחות מחמיר, שלא מופיע בתרשים הוא CC0 שיאפשר לכם לעשות שימוש מסחרי בתמונה ולערוך אותה כפי שתרצו, מבלי צורך לתת קרדיט. ואילו הרשיון המחמיר ביותר לא מאפשר שימוש מסחרי, ולא מאפשר עריכה של התמונה כלל. ובכל מקרה, בכל רשיון שלא מוגדר בפירוש כ CC0 תצטרכו לתת קרדיט ליוצר. ככה נותנים קרדיט:

תמונות להורדה בחינם - איך לתת קרדיט

this work, by foter.com is licensed under CC BY-SA 3.0

א. עדיף שהקרדיט יהיה מתחת לתמונה, אך הוא יכול להיות גם בסוף עמוד התוכן שלכם.
ב. שימו לב לדוגמא שלי למעלה, לפי החוק היבש, אתם צריכים לציין את שם היצירה (אם יש), שם היוצר, שם הרשיון ולספק לינקים לרשיון וליצירה המקורית ו/או לאתר היוצר. אפשר להעמיק יותר בצורת מתן הקרדיט באתר של קריאטיב קומונס.
את האינפוגרפיקה המלאה על השימוש בקריאטיב קומונס, תוכלו למצוא כאן.

מעבר לרשיונות קריאטיב קומונס, אתרים ויוצרים יכולים לבקש במפורש באתר שלהם איך הם רוצים לקבל קרדיט, ויש כאלו שנותנים תמונות להורדה בחינם לגמרי – כלומר ללא זכויות יוצרים כלל ולא מתן קרדיט. לכן תמיד כדאי לעיין בתקנון האתר שבו אתם נמצאים. עד כאן זכויות יוצרים. קצת מעיק, נכון, אבל הכרחי למי שרוצה לשמור על החוק.

עכשיו כשלמדנו על זכויות יוצרים, כך נמצא תמונות מעולות:

עוד סיבה שדחפה אותי לכתוב את הפוסט הזה, היא שבזמן האחרון בפייסבוק אני נתקל ביותר ויותר תמונות משעממות שחוזרות על עצמן במודעות ופוסטים, אני מדבר על תמונות של אנשים בחליפות עושים משהו בנאלי, אנשים מרימים טלפון, תמונות של אנשים מקלידים על מקלדת, או ציורים של גרף כספי מטפס למעלה. הרבה פעמים אנשים קונים תמונות כאלה מאתרי סטוק אחרי חיפוש של מילות מפתח כלליות כמו Business או Success.

הבעיה היחידה עם זה היא: הרבה עושים את זה. אז לא רק שזה הפך לבנאלי, זה לא מבדל את העסק שלכם.
מצורפת דוגמא להשוואה בין 2 פוסטים בפייסבוק. בלי קשר לתוכן המאמר, היוצר וכמות השיתופים, אני חושב שתסכימו איתי שהתמונה הימנית מושכת יותר את הקורא, כי היא מעניינת יותר, היא לא שגרתית, אך עדיין מעבירה את המסר. אני מתכוון, כמה תמונות של מקלדות נוכל עוד לראות (ועוד אחת שלוחצים בה על shift במקום על enter – אין הגיון 🙂 )

תמונות להורדה בחינם - השוואה בין תמונות בפייסבוק

 

לא בא לכם להסתבך עם זכויות יוצרים? הכי פשוט שתקנו את התמונות

בסוף הפסקה הזו תמצאו רשימה גדולה של אתרים שמכילים המון תמונות חינמיות.

אבל לא תמיד נוכל למצוא בדיוק את התמונה שרצינו, ובעיקר אם מדובר בוקטור או גרפיקה מצויירת.

במקרה כזה אין מה לעשות וצריך לקנות את התמונה. השאלה מאיפה?

יש המון אתרים שאפשר לקנות בהם תמונות כמו שאטרסטוק, ביגסטוק וכו’.

אבל מהנסיון שלי האתר שמציע את התמורה הכי טובה למחיר הוא דוקא DepositPhotos

בגלל התכניות המשתלמות והגמישות והמבחר הענק והאיכותי שלו.

כל התמונות בקמפיינים והעיצובים שאני מכין מגיעות מהאתר depositphotos, ואני מאוד מרוצה.

מסיבה זו אני שותף באתר ואם תרצו לקנות תמונות, אני ממש ממליץ לכם להכנס ולבדוק אותו.

אפילו השגתי לכם קופון הנחה של 20% שיקפוץ בעמוד הזה כשתגללו למטה

החלטתם לא לקנות בינתיים? עכשיו אראה לכם איפה ניתן למצוא תמונות יפות ואיכותיות, לגמרי בחינם.
חשוב לציין, שיש עשרות אתרים עם תמונות חינמיות להורדה, אבל רובם פשוט לא טובים, כי הם מכילים מעט תמונות, או תמונות לא איכותיות וישנות, אני בטוח שכבר נתקלתם בכאלה.

לכן צמצמתי את הרשימה ל14 האתרים הטובים ביותר.

14 אתרים עם תמונות להורדה בחינם:

1. Flickr

פליקר הוא המאגר הגדול ביותר בעולם של תמונות חינם להורדה תחת רשיון קריאטיב קומונס. זוהי רשת חברתית שבה צלמים ויוצרים מעלים את התמונות הפרטיות שלהם. כדי לחפש תמונות חינמיות תחת קריאטיב קומונס, צריך להגדיר זאת בחיפוש. בלינק הבא כבר עשיתי את זה בשבילכם: חיפוש תמונות חינם להורדה בפליקר. שימו לב לסוג הרשיון הנדרש לכל תמונה, בהתאם לסוגים שהזכרתי קודם.

תמונות להורדה בחינם - flickr

 2.0 this work by Gisela Giardino, is licensed under CC BY-SA

2. Freepik

פרי-פיק הוא מאגר גדול של תמונות להורדה בחינם, החייבות במתן קרדיט עם לינק לאתר. לדעתי האתר הזה הוא המקור הכי טוב לתמונות ואלמנטים וקטוריים, שאותם תוכלו לערוך כרצונכם. למי שבמקרה לא יודע מה זה תמונה וקטורית, יוכל למצוא הסבר בערך הזה בויקיפדיה
תמונות להורדה בחינם - freepik

קרדיט לתמונה: אתר Freepik

3. Gratisography

אתר מעולה עם תמונות חינם להורדה, שייך לצלם ראיין מקגווייר ומכיל תמונות אמנותיות פשוט מעולות ברזולוציה גבוהה מאוד. באתר זה אין זכויות יוצרים כלל והתמונות חופשיות לכל שימוש שתחפצו בו. החסרון היחיד: אין אופציית חיפוש, אבל תאמינו לי שלא תרצו לעזוב אותו.
תמונות להורדה בחינם - gratisography

4.Splitshire

אתר עם תמונות חינמיות להורדה באיכות ממש גבוהה, של סטודיו צילום איטלקי, וגם כאן אין שום זכויות יוצרים. האתר מכיל המון תמונות איכותיות ואומנותיות וניתן לחפש בו לפי קטגוריות כמו: אוכל, טכנולוגיה, טבע, פרחים, חתונות וכו’. מומלץ מאוד.
תמונות להורדה בחינם - splitshire

5. Life Of Pix

אתר מרשים מאוד של תמונות חינם להורדה מדהימות ביופיין, ללא זכויות יוצרים כלל. התמונות איכותיות מאוד מסיטואציות שונות בחיים. גם כאן, לצערי אין אפשרות חיפוש, ומצריך שוטטות בדפים כדי למצוא את התמונה המתאימה:

תמונות להורדה בחינם - life of pix

6. Pic Jumbo

אתר גדול יחסית עם יותר מ600 אלף תמונות להורדה בחינם, ללא זכויות יוצרים כלל. הכולל אפשרות לחיפוש לפי קטגוריות כמו: אוכל, אנשים, אופנה, בעלי חיים, אדריכלות וכו’.

תמונות להורדה בחינם - pic jumbo

7. IM FREE

אתר המכיל אוסף גדול של תמונות להורדה בחינם של משתמשים מFlickr, שעורך האתר בחר בקפידה לצרכים מסחריים.
מדובר בתמונות סופר איכותיות תחת רשיונות של קריאטיב קומונס ולכן חייבות במתן קרדיט ליוצר. ניתן לחפש לפי קטגוריות.

תמונות להורדה בחינם - IM FREE

8. Death To The Stock Photo

עוד אתר של תמונות להורדה בחינם ללא זכויות יוצרים, איכותיות מאוד, אבל עם טוויסט – לא ניתן לחפש באתר, אלא אפשר רקלעשות מנוי במייל ולקבל מידי חודש קובץ זיפ עם כ20 תמונות מגניבות לגמרי מכל התחומים. שווה לעשות מנוי, עד כה לא קיבלתי ספאם או הצעות אחרות מלבד התמונות עצמן, הנה אחת התמונות שתקבלו במקבץ הראשון:

תמונות להורדה בחינם - death to the stock photo

9. Unsplash

אתר אומנותי שמרכז תמונות להורדה בחינם ללא זכויות יוצרים באיכות גבוהה של צלמים מרחבי העולם. האתר מתעדכן ב10 תמונות חדשות כל 10 ימים. קונספט מגניב וגם התמונות בהתאם, שווה להתעדכן.

תמונות להורדה בחינם - unsplash

10. New Old Stock

לאתר הזה יש קונספט מעניין. כאן תמצאו אוסף תמונות היסטוריות להורדה בחינם ללא זכויות יוצרים, הכוללות תמונות מהנחיתה על הירח, הלוויין הראשון ששוגר לחלל וכו’. מתאים לפרוייקטים מסויימים מאוד אבל עדיין מגניב.
תמונות להורדה בחינם - new old stock

11. PEXELS

פקסלס הוא מנוע חיפוש לתמונות לשימוש חינמי, עם רשיון CC0 (תמונות לשימוש חופשי לגמרי ללא זכויות יוצרים כלל). מנוע החיפוש שלו שולף תמונות ממספר אתרים הכלולים כאן ברשימה וזה היתרון הגדול שלו.

תמונות חינם ללא זכויות יוצרים: PEXELS

12. STOCK UP

באתר הזה תוכלו להתרשם מיותר מ10,000 תמונות לשימוש חינמי. גם אתר זה כולל מנוע חיפוש ששואב את התמונות מ27 אתרי תמונות. לא כל התמונות באתר הן תחת רשיון CC0, אך בצמוד לכל תמונה כתוב בדיוק מהו הרשיון ומה מותר לעשות איתה.

תמונות בחינם ללא זכויות יוצרים:stockup

13. STOCKSNAP.IO

מנוע החיפוש הזה לתמונות חינם כולל אלפי תמונות תחת רשיון CC0 (שימושי חופשי לגמרי). אני מאוד אוהב את האתר בגלל חוויית המשתמש המעולה בו, וגם כי הוא מכיל גם פיצ’ר ייחודי: מיון התמונות לפי כמות צפיות, הורדות, ואת התמונות הכי טרנדיות השבוע.
מומלץ מאוד לנסות אותו.

תמונות בחינם ללא זכויות יוצרים:stocksnap

14. VIDEVO

באתר הזה תוכלו למצוא סרטוני וידאו ללא זכויות יוצרים במגוון קטגוריות. שימושי מאוד עבור מעברוני וידאו ורקעי וידאו באתר שלכם.
כל הסרטונים הם באיכות HD, 1920X1080. כדי להשתמש באתר תצטרכו ליצור משתמש או להתחבר עם גוגל/פייסבוק.

סרטוני וידאו חינם ללא זכויות יוצרים

 

ומה אם לא מצאתי תמונה חינמית שמתאימה לי?

למרות שנתתי בפוסט הזה רשימה גדולה של אתרים שמכילים המון תמונות חינמיות,

לפעמים לא נוכל למצוא בדיוק את התמונה שרצינו, ובעיקר אם מדובר בוקטור או גרפיקה מצויירת.

במקרה כזה אין מה לעשות וצריך לקנות את התמונה. השאלה מאיפה?

יש המון אתרים שאפשר לקנות בהם תמונות כמו שאטרסטוק, ביגסטוק וכו’.

אבל מהנסיון שלי האתר שמציע את התמורה הכי טובה למחיר הוא דוקא DepositPhotos

בגלל התכניות המשתלמות והגמישות והמבחר הענק והאיכותי שלו.

כל התמונות בקמפיינים והעיצובים שאני מכין מגיעות מהאתר depositphotos, ואני מאוד מרוצה.

מסיבה זו אני שותף באתר ואם תרצו לקנות תמונות, אני ממש ממליץ לכם להכנס ולבדוק אותו.

אפילו השגתי לכם קופון הנחה של 20% שיקפוץ בעמוד הזה

לסיכום:

כפי שראיתם, יש מספיק מקורות חינמיים לגמרי לתמונות איכותיות מאוד. לדעתי האתרים האלו הן ברכה למעצבים, בלוגרים ומנהלי מדיה חברתית שאין להם תקציב גדול לקנות תמונות. ובנוסף, רב האתרים מציעים אלטרנטיבה אומנותית ומושכת יותר לתמונות המשעממות שמציפות את הרשת.

אני ממליץ מאוד לעיין בהם לקראת הפרוייקט הבא שלכם, אני בטוח שתמצאו שם משהו שימושי.

ספרו לי באילו מקורות אתם משתמשים למציאת תמונות חינמיות? אם פספסתי אתר כלשהו, תכתבו לי בבקשה בתגובות !
תודה על הקריאה, נתראה בפוסט הבא.
דימה.

יש לך חבר/ה שיהנו מהמאמר הזה? שתפו אותם:

Facebook
Email
WhatsApp
LinkedIn

אני לא כותב הרבה, אבל כשאני כותב...

אלו בד”כ המאמרים הכי מקיפים ופרקטיים בעברית על שיווק ויזמות דיגיטלית.
רוצה שאעדכן אותך על המאמר הבא שיוצא? אשמח לצרף אותך לקהילה שלי:

במייל אשלח לך עדכונים על המאמרים החדשים שאעלה לבלוג וגם הזדמנויות להצטרף לסדנאות או קורסים שלי בתחום השיווק הדיגיטלי.
אם תרגיש/י שהמידע שאני משתף לא תורם או רלוונטי אלייך, בכל רגע תוכל/י להסיר את עצמך מהרשימה.

סדנה אונליין בחינם ב-ZOOM:

איך להיות הפוסט הזה שעוצרים עליו
ולא יכולים
להפסיק לקרוא?

3 שינויים שהופכים את התוכן שלנו מכזה שנשמע כמו כולם, לתוכן שגורם לאנשים לתפוס מאיתנו ולרצות לפנות אלינו

3 שינויים שהופכים את התוכן שלנו מכזה שנשמע כמו כולם,
לתוכן שגורם לאנשים לתפוס מאיתנו ולרצות לפנות אלינו